Drzwi przesuwne jak panoramiczny obraz
Drzwi przesuwne jak panoramiczny obraz

Wielkogabarytowe tarasowe drzwi podnoszono-przesuwne dają maksimum komfortu obsługi i optymalne doświetlenie wnętrz, jednak coraz częściej są postrzegane również jako element dekoracyjny pomieszczenia. Odpowiednio dobrane, dodatkowo pomagają kształtować wyjątkową atmosferę komfortu cieplnego i bezpieczeństwa.

 

Dom z wielkoformatowymi drzwiami przesuwnymi

Fot. Schüco

 

Szerokie i wysokie skrzydła drzwi tarasowych z PVC-U to bardzo modny trend ostatnich sezonów. Są wyjątkowo praktycznym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku budynków położonych w malowniczym, naturalnym otoczeniu. Duże powierzchnie przeszkleń sięgających niekiedy od podłogi do sufitu gwarantują bardzo dobrą emisję światła dziennego do wnętrza. Estetyka takiego rozwiązania daje również sporo możliwości pod względem kształtowania estetyki wnętrza. Nie tylko optycznie je powiększa, ale też może nadawać mu indywidualny charakter. Widok zadbanego ogrodu ujęty w eleganckie ramy jest coraz częściej traktowany jak wielkoformatowy pejzaż, który wzbogaca kompozycję salonu.

Drzwi przesuwne jak dzieło sztuki

Rama okienna w kolorze SAF RAL 9007

z palety AutomotiveFinish

Fot. Schüco 

 

Coraz rzadziej przesłaniamy okna i drzwi tarasowe firankami czy zasłonami, dlatego ich ramy i przeszklenia stają się elementem aranżacji salonu, na równi z towarzyszącymi im meblami i tkaninami. Już od dłuższego czasu białe drzwi tarasowe z PVC-U są wypierane przez stolarkę w okleinach wiernie imitujących odcień i strukturę drewna, o ekskluzywnym, a jednocześnie bardzo naturalnym wyglądzie. Od niedawna jednak wyraźnie wzrasta zainteresowanie chłodnymi szarościami i grafitami, tak charakterystycznymi dla nowoczesnej architektury. Neutralne szarości optycznie wysmuklają profile okienne i dają bardzo harmonijne wrażenie estetyczne.

 

- Ciekawą propozycją są drzwi przesuwne EasySlide i ThermoSlide z niezwykle trwałymi, odpornymi na zarysowania powierzchniami profili w efektownych odcieniach metalicznych AutomotiveFinish z charakterystycznym połyskiem. Dostępnych jest aż pięć odcieni szarości, a także inne kolory, które pozwalają na indywidualne dopasowanie wyglądu drzwi do elewacji, bramy garażowej czy nawet pejzażu za oknem. W zależności od indywidualnego zamysłu można również nadać ramie inny kolor od wewnątrz, a inny od zewnątrz, co daje bardzo szeroką paletę możliwości – mówi Andrzej Polijaniuk z firmy Schüco International Polska.

Wzornik oklein drewnopodobnych

i ze strukturą drewna

Fot. Schüco

 

Drzwi przesuwne z PVC-U Schüco EasySlide i ThermoSlide mogą być produkowane w bardzo bogatej gamie kolorystycznej. Popularnym rozwiązaniem jest nadawanie ramom wyglądu drewnopodobnego od wewnątrz i aluminiowego od zewnątrz, co można zapewnić stosując zarówno powłoki AutomotiveFinish, jak i zewnętrzne nakładki aluminiowe w dowolnej kolorystyce. Jeśli jednak chcemy indywidualnie dobrać kolor drzwi, można zasugerować się dominującym elementem panoramy za szybą, jak zieleń lasu czy kwiaty ozdobnego krzewu w ogrodzie.

 

Plus do komfortu termicznego

Wiele osób planujących inwestycję w duże drzwi przesuwne obawia się wyziębienia wnętrza lub uczucia przeciągu. Nic bardziej mylnego – tego typu stolarka może być stosowana nawet w domach pasywnych, jednak pod warunkiem doboru dobrze zaprojektowanego rozwiązania. Na przykład w ościeżnicy energooszczędnych drzwi przesuwnych Schüco EasySlide ze skrzydłami o grubości 70 mm zastosowano specjalną przekładkę z dodatkowymi izolatorami termicznymi, które skutecznie zapobiegają ucieczce ciepła. Z kolei w dedykowanych budownictwu wysoko energooszczędnemu drzwiach Schüco ThermoSlide o ze skrzydłami o grubości 82 mm poszerzono strefę izolacyjną profili i zastosowano dodatkową ochronę cieplną niskiego progu drzwiowego z trzema przekładkami termoizolacyjnymi, która eliminuje możliwość występowania „zimnych obszarów” w strefie przypodłogowej. Takie drzwi cechują się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła, co umożliwia ich wykonanie nawet w standardzie pasywnym Uw≤0,8 W/m2K przy optymalnym rozkładzie izoterm. Oznacza to, że temperatura wewnętrznej powierzchni drzwi nie różni się znacząco od temperatury powietrza w pomieszczeniu, dlatego wydaje się ciepła w dotyku. Jeśli drzwi tarasowe są umieszczone na parterze, warto zwrócić dodatkowo uwagę, czy dany model jest wyposażony w okucia chroniące przed włamywaczami. Drzwi Schüco EasySlide i ThermoSlide są produkowanie w klasie antywłamaniowej RC2, uznawanej przez większość towarzystw ubezpieczeniowych. Obydwa te systemy dają możliwość tworzenia wielu kombinacji przeszkleń stałych i otwieranych w jednej ościeżnicy o szerokości do 6500 mm i wysokości do 2600 mm lub nawet 2800 mm w przypadku drzwi przesuwnych w systemie Schüco ThermoSlide.

 

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie:

www.schueco.pl