oknoserwis.pl

Szukaj w serwisie:

Klamka – funkcjonalna dekoracja

Klamka to element, który łączy ze sobą funkcje praktyczne i estetyczne. Jest swoistą biżuterią dla drzwi, ale jednocześnie ma wpływ na to, czy będziemy zadowoleni z ich codziennego użytkowania.

Różnorodność klamek

Klamka – funkcjonalna dekoracjaKlamka - niby niepozorna część drzwi, ale jakże ważna. Na rynku dostępne są różnego rodzaju klamki- różnią się materiałem, z którego zostały wykonane, ale też kształtem, kolorem i wielkością. W zależności od potrzeb, można wybrać bardziej nowoczesny, minimalistyczny model lub wręcz przeciwnie - klamkę nawiązującą do klasycznego wzornictwa. Jeśli chodzi o materiały, to klamki do drzwi wewnętrznych robione są m.in.: ze stali, aluminium, tytanu, mosiądzu, ale są też miedziane, a nawet pozłacane. Ważnym ich elementem jest typ i jakość tarczy/szyldu (część klamki). Najczęściej spotykamy szyld pełny rozetę, WC, wkładkę oraz klucz. Mogą być one różnego kształtu: podłużne, okrągłe lub kwadratowe. Z kolei szyld typu rozeta - obecnie bardzo popularna na rynku - składa się z okrągłej lub kwadratowej tarczy połączonej z uchwytem.

Jaka dobrać klamkę?

Klamka – funkcjonalna dekoracjaMówi się, że diabeł tkwi w szczegółach i tutaj to powiedzenie sprawdza się doskonale. Wybierając klamki musimy zwrócić uwagę na bardzo wiele ważnych kwestii. W tym na:  kształt, kolor i styl, który przede wszystkim musi pasować do skrzydła drzwiowego, ale także do wystroju całego wnętrza. - Do domów urządzonych w tradycyjnym stylu doskonale pasują klamki o zaokrąglonej linii, jak np. Uno od Invado, czy łącząca nikiel i chrom klamka Presto. Z kolei nowoczesne wnętrza lepiej przyjmą ascetyczną formę, którą oferuje model Qubik, gdzie nikiel zestawiono z tytanem, czy gładka klamka Belia w niklu chromowanym – podpowiada Adam Hucz z firmy Invado.

Klamka – funkcjonalna dekoracjaPrzy wyborze klamki warto też przyjrzeć się jakości wykonania, wytrzymałości części mechanicznych oraz odporności materiału, z którego została ona wykonana. Klamki intensywnie użytkowane powinny mieć podwyższoną trwałość i powłoki odporne na ścieranie. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy będzie zamontowana w drzwiach, które często są otwierane i zamykane, a więc najbardziej narażone na uszkodzenia powstałe w wyniku codziennego użytkowania. Klamki intensywnie użytkowane powinny mieć podwyższoną trwałość i powłoki odporne na ścieranie. - Przed zakupem warto wziąć wybraną przez nas klamkę do ręki. Upewnimy się w ten sposób czy jest wygodna. Musimy tu pamiętać o wszystkich mieszkańcach. W domu, w którym są dzieci, ze względów bezpieczeństwa, lepiej unikać klamek o ostrych  - mówi Adam Hucz z firmy Invado.

Kolor klamki

Kolor klamki warto dopasować do kolorystyki otoczenia. Jeśli we wnętrzu dominują elementy mosiężne, np. w oświetleniu czy zawiasach skrzydeł drzwiowych, klamka również powinna być wykonana z tego materiału. Jeśli wentylacja w drzwiach łazienkowych jest w formie tulei, warto by były one w tym samym wybarwieniu co klamki.  Poza tym najbezpieczniej jest wybrać takie same do wszystkich drzwi w mieszkaniu. To doda wnętrzu estetyki i stylistycznego ładu.

 

źródło: Invado

 

Zobacz również...

 
Drzwi do przyszłości – najnowsze technologie i bezpieczeństwo
 • Drzwi do przyszłości – najnowsze technologie i bezpieczeństwo
 • Wybieramy okna. Na co zwrócić uwagę
 • Systemy przesuwne dopasowane do wnętrza
 • Czarne nie zawsze musi być czarne… Nowe kolory oklein okiennych w ofercie REHAU
 • Zautomatyzuj bramę z Nice – zostań sponsorem swojego klubu
 • Reklama

  Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

  Z myślą o klientach
Rozmowa z Andreasem Geithem, dyrektorem wykonawczym SWISSPACER
 • Z myślą o klientach Rozmowa z Andreasem Geithem, dyrektorem wykonawczym SWISSPACER
 • Konstrukcje proste jak klocki Lego – rozmowa z Mariuszem Megierem Dyrektorem Zarządzającym firmą Orgadata East Europe w Polsce i Europie Wschodniej
 • Mniejszy wysiłek, wyższa jakość – roboty przejmują produkcję rozmowa z Krzysztofem Mędralą współzałożycielem firmy Śląska Fabryka Okien KNS
 • Jakość nie do przebicia - rozmowa z Grzegorzem Sołtysem, dyrektorem oddziału Vetrotech Saint Gobain
 • Elastyczność, innowacje, doskonały serwis - rozmowa z Januszem Pacudą, Dyrektorem firmy PREZ-MET
 • Co to jest innowacja?
 • Co to jest innowacja?
 • Wysokie parametry techniczne Ponzio PE 78N – potwierdzone przez Instytut IFT w ROSENHEIM
 • Roto Room – otwarcie wzorcowego salonu stolarki
 • Program partnerski "Rekomendowane Salony Stolarki"
 • Piana montażowa Flexifoam doceniona przez Instytut Techniki Budowlanej
 • Strefa partnera:

   
   
  galerie:     panopticum     wieśniacze życie    siedziby  

  Wydawnictwo bud media
  ul. Szajnochy 14 85-738 Bydgoszcz
  Tel: 534 536 958

  Copyright 1994-2018 Oknoserwis.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.