oknoserwis.pl

Szukaj w serwisie:

Zanieczyszczenie światłem, czyli co zaburza pracę wewnętrznego zegarmistrza człowieka

Zanieczyszczenie światłem, czyli co zaburza pracę wewnętrznego zegarmistrza człowiekaZjawisko zanieczyszczenia światłem jest coraz bardziej powszechne. Kiedyś dotyczyło wyłącznie wielkich metropolii, a dziś wkroczyło już nawet na dziewicze tereny – z uwagi na nieprawidłowości w oświetleniu drogowym i przydomowym, stykają się z nim bowiem również mieszkańcy mniejszych miast i wsi. Potrzebna jest więc większa świadomość społeczna, aby projektować małą architekturę z uwzględnieniem zasad prawidłowego gospodarowania światłem – w trosce o naturę i zdrowie ludzi.

Gdy zapada zmrok nad miastami, przy drogach czy wśród gęstych zabudowań wiejskich, widać jaskrawą łunę, która stała się niechlubnym symbolem cywilizacji z uwagi na zanieczyszczenie światłem nocnego nieba. Kwestia z pozoru może wydawać się błaha, lecz negatywne skutki tego zjawiska nie pozostają bez znaczenia na nasze codzienne życie.

W świetlnym smogu

Zanieczyszczenie światłem, czyli co zaburza pracę wewnętrznego zegarmistrza człowiekaZanieczyszczenie światłem to przede wszystkim nadmierne oświetlenie nocne, typowe zwłaszcza dla dużych aglomeracji miejskich. Do przyczyn charakterystycznej łuny na niebie zalicza się głównie: niepotrzebne bądź źle zaprojektowane lampy uliczne i bannery reklamowe czy okazałe iluminacje obiektów architektonicznych oraz sportowych. Emitują one światło o zbyt dużym natężeniu, niejednokrotnie także w niewłaściwych kierunkach. Powodują występowanie zjawiska olśnienia, a więc słabszej widoczności otoczenia, co z kolei przekłada się na spadek bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W gęstej zabudowie problemem może okazać się również oświetlenie przydomowe, które rozprasza się na boki i do góry. Miłośnikom gwieździstego nieba dodatkowo zakłóca to jego obraz, utrudniając obserwację astronomiczną. A co najważniejsze, jest uciążliwe dla mieszkańców sąsiednich zabudowań – można zgasić w domu całą elektryczność, ale nadal będzie w nim jasno. Często również lampy uliczne czy przydomowe są montowane na wysokości okien innych budynków, a więc świetlista łuna bez problemu wpada do ich wnętrza.

Problem dziś dotyczy nie tylko wielkich miast – coraz częściej borykają się z nim także  mieszkańcy mniejszych miejscowości oraz wsi. Dlatego jeszcze przed zakupem działki budowlanej warto przeanalizować wybraną lokalizację pod tym kątem, a szczególnie dogłębnie należy przyjrzeć się punktom usytuowanym blisko drogi. Jeśli zdecydujemy się na zakup ziemi lub domu w niekorzystnym pod tym względem punkcie, warto poszukać sposobów na ochronę wnętrz przed szkodliwym dla zdrowia zanieczyszczeniem światłem. Zróbmy to także wtedy, kiedy pogorszeniu ulegną warunki zewnętrzne w okolicy naszego obecnego miejsca zamieszkania.

Idealne warunki do snu

Niezastąpione w tym względzie z pewnością okażą się nowoczesne osłony zewnętrzne – markizy. – Markizy, wykonane z odpornej na czynniki atmosferyczne siatki, są wielofunkcyjne – latem w sposób naturalny chronią pomieszczenia przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzewaniem, a zimą, gdy dni są coraz krótsze, co zwiększa zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie, przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów i zanieczyszczeniem światłem – opowiada Wojciech Chronowski, Menadżer Produktu Markizy w firmie FAKRO, producenta okien dachowych i akcesoriów do okien. Dzięki zastosowaniu markiz, możemy dostosować oświetlenie w domu do naszego indywidualnego chronotypu – nie wszyscy są bowiem skowronkami, niektórzy reprezentują wzorzec aktywności wieczornej i wolą dłużej pospać rankiem w przyjemnym mroku. A sen jest przecież bardzo ważny dla zdrowia i dobrej kondycji psychofizycznej człowieka – to czas, kiedy organizm regeneruje się po całym dniu pracy bądź zabawy i nauki w przypadku dzieci. Zanieczyszczenie światłem jest niekorzystne dla zdrowia ludzi – powoduje zakłócenia w rytmie spania, w efekcie czego budzimy się niewypoczęci. – To ważna kwestia również w placówkach szkolno-wychowawczych, w których przebywają małe dzieci. Potrzebują one znacznie więcej snu niż dorośli, a więc trzeba stworzyć im odpowiednie warunki do odbywających się cyklicznie drzemek. Taki spokojny odpoczynek umożliwiają właśnie markizy. Przekonało się o tym ostatnio przedszkole „Przystań Elfów”, usytuowane w Ząbkach koło Warszawy, które w ramach akcji społecznej „Markizy FAKRO chronią maluchy” zostało obdarowane tymi nowoczesnymi osłonami zewnętrznymi – dodaje Wojciech Chronowski.

Dawniej ludzie przestrzegali naturalnego rytmu snu i czuwania – kładli się spać o zachodzie słońca, a wstawali o jego wschodzie, co było najbardziej zdrowe dla organizmu. Każda istota żywa potrzebuje ciemności w nocy – tak stworzyła nas przyroda. Jednak rozwój cywilizacji oprócz wielu zalet, przyniósł również negatywne konsekwencje w wielu aspektach życia człowieka, do których można zaliczyć np. zanieczyszczenie światłem. Warto więc korzystać z nowoczesnych rozwiązań, aby im przeciwdziałać. Dom powinien bowiem zapewniać nam odpowiednie warunki do bezpiecznego wypoczynku i odzyskiwania sił witalnych.

 

źródło: Fakro

Zobacz również...

 
Schowaj się przed hałasem
 • Schowaj się przed hałasem
 • Jak zabezpieczyć dom na wakacje
 • Architektura nieograniczonych możliwości. MasterLine 10 do budynków energooszczędnych
 • Wokół okna. Rolety, markizy czy żaluzje
 • System klucza – pierwszy krok do inteligentnego domu
 • Reklama

  Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

  Z myślą o klientach
Rozmowa z Andreasem Geithem, dyrektorem wykonawczym SWISSPACER
 • Z myślą o klientach Rozmowa z Andreasem Geithem, dyrektorem wykonawczym SWISSPACER
 • Konstrukcje proste jak klocki Lego – rozmowa z Mariuszem Megierem Dyrektorem Zarządzającym firmą Orgadata East Europe w Polsce i Europie Wschodniej
 • Mniejszy wysiłek, wyższa jakość – roboty przejmują produkcję rozmowa z Krzysztofem Mędralą współzałożycielem firmy Śląska Fabryka Okien KNS
 • Jakość nie do przebicia - rozmowa z Grzegorzem Sołtysem, dyrektorem oddziału Vetrotech Saint Gobain
 • Elastyczność, innowacje, doskonały serwis - rozmowa z Januszem Pacudą, Dyrektorem firmy PREZ-MET
 • Co to jest innowacja?
 • Co to jest innowacja?
 • Wysokie parametry techniczne Ponzio PE 78N – potwierdzone przez Instytut IFT w ROSENHEIM
 • Roto Room – otwarcie wzorcowego salonu stolarki
 • Program partnerski "Rekomendowane Salony Stolarki"
 • Piana montażowa Flexifoam doceniona przez Instytut Techniki Budowlanej
 • Strefa partnera:

   
   
  galerie:     panopticum     wieśniacze życie    siedziby    polityka prywatności

  Wydawnictwo bud media
  ul. Szajnochy 14 85-738 Bydgoszcz
  Tel: 534 536 958

  Copyright 1994-2018 Oknoserwis.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.