Pod wieloma względami wyprzedzamy konkurencję
Pod wieloma względami wyprzedzamy konkurencję

Schüco to jeden z największych producentów systemów okien, drzwi wejściowych i drzwi przesuwnych w Europie. Jak z takiej perspektywy wygląda rynek stolarki otworowej w Polsce i jak ocenia pan perspektywy rozwoju firmy w naszym kraju?

Jeżeli chodzi o polski rynek, to od dziesięciu lat notuje­my ciągły wzrost. W tym roku pierwsze miesiące również pozwalają na optymizm. Mamy wiernych klientów i to sprawia, że spokojnie spoglądamy w przyszłość. Jednak na swoją pozycję musieliśmy zapracować. W czasach, gdy nasza konkurencja dopiero myślała o wprowadzeniu systemu z profilem pięciokomorowym, Schüco miało w sprzedaży profil sześciokomorowy o głębokości zabudowy 82 mm. Oczywiście świat nie stoi w miejscu i przez lata po mimo wprowadzania różnych udoskonaleń system ten nieco się zestarzał. Stąd decyzja o wprowadzeniu nowego produktu. Jest to profil okienno-drzwiowy Schüco LivIng, Cechuje go siedmiokomorowa budowa, dobrze znana z innego ultraciepłego systemu naszej marki oraz optymalna głębokość zabudowy 82 mm. Pozwala to na użycie dwukomorowych zestawów szybowych o grubości nawet 52 mm. Starannie opracowana geometria komór oraz głębokie osadzenie szyby sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła, dla ramy ze skrzydłem osiąga doskonałą wartość Uf = 0,96 W/(m2K) i to już w standardowej wersji o szerokości czołowej 120 mm z trzema płaszczyznami uszczelnień. Jest to zatem produkt, który może być z powodzeniem użyty w budownictwie niskoenergetycznym lub nawet pasywnym. Ważną innowacją jest technologia „Twin-System”. Przewiduje ona stosowanie identycznych skrzydeł, słupków, poszerzeń, listew przyszybowych oraz innych elementów wyposażenia, zarówno w przypadku wersji z dwoma, jak i trzema płaszczy­znami uszczelnień. Dzięki temu możemy osiągnąć większą elastyczność produkcji, uproszczenie procesu obróbki, a tak­że zmniejszenie stanów magazynowych. Pomimo prostoty system Schüco LivIng wyróżnia wysoka kompleksowość. Jest to możliwe dzięki wyborowi aż 40 profili! Mówiąc najkrócej, oferujemy uniwersalny, niezwykle rozwojowy system, który będzie jeszcze rozbudowywany.

Czy wcześniejsze systemy Schüco będą dopasowy­wane do nowej oferty?

Dalsza ewolucja oferty będzie elastycznie dostosowywana do wymagań wynikających z wdrożenia postanowień Dyrektywy Unii Europejskiej z 2010 r. Nie zapominajmy że u nas wymagania techniczne dotyczące izolacyjności cieplnej okien już od stycznia ulegną kolejnemu zaostrzeniu, ale też że w UE są kraje w których już teraz wymaga się stosowania okien pasywnych. Schüco LivIng będzie stanowił rodzaj naszej nowej platformy dla kolejnych systemów. Chcemy po prostu doprowadzić do tego, aby nowy system stał się systemem uniwersalnym.

Na tym jednak nie koniec nowości. Ostatnio Schüco zaprezentowało nową uszczelkę EPDM.

Tak! Tego produktu nie ma nikt oprócz nas! Wszystkie uszczelki, które nie są wykonane z EPDM tracą z czasem swo­ją elastyczność. Udowodniono, że po 15 latach użytkowania, ze 100 procent zdolności do powrotu elastycznego uszczelki wykonanej z innego materiału niż EPDM pozostaje najwyżej 36%. W nowym systemie Schüco LivIng zastosowano pierwszą na świecie termozgrzewalną uszczelkę z EPDM. Dzięki zastosowaniu elastycznego, termozgrzewalnego materiału, zwiększona została szczelność w okien i drzwi w problematycznym obszarze narożnym przy zachowaniu ciągłości, estetycznego wyglądu i eliminacji twardych naroży uszczelki. EPDM jest trwały i bezpieczny dla środowiska i zachowuje jednakowo dobre parametry szczelności przez cały typowy okres użytkowania okien i drzwi.

Klienci coraz częściej pytają o takie produkty jak okna blokowe i drzwi panelowe. Jedne i drugie znajdują się w ofercie Schüco?

Chcąc utrzymywać wysoką pozycję na rynku musimy odpowiadać na oczekiwania naszych klientów. Alu­miniowe okna blokowe już istnieją i są przeznaczone przede wszystkim do nowoczesnych budynków o śmiałej architekturze. Takie inwestycje powstają w naszym kraju coraz częściej. Okna blo­kowe zawdzięczają swoją transparentność oraz szczególny design ukryciu skrzydła za ościeżnicą. Jeśli patrzy się z zewnątrz, to skrzydła są praktycznie niewidoczne. Jeśli dodamy do tego ukryte okucia linia okna staje się niezwykle klarowna. Wąska rama z ukrytym skrzydłem sprawia, że powierzchnia przeszklona jest znacznie większa. Technologia jaką stosujemy do produkcji profili PVC, będzie wkrótce wdrożona także w przypadku okien blokowych Schüco z tego materiału. Natomiast jeżeli chodzi o drzwi panelowe Schüco, to system bazuje na zlicowanych wypełnieniach aluminiowych, które w połączeniu z konstrukcją ramową zapewniają maksymalną szczelność oraz termoizolacyjność – do stan­dardu pasywnego włącznie. Nowy system drzwiowy nie wymaga klejenia panelu do skrzydła, daje natomiast możli­wość wykonywania stabilnych skrzydeł drzwiowych o dużej wysokości. Zarówno okna blokowe, jak i drzwi panelowe znajdujdą się w naszej ofercie, zapewne na początku przyszłego roku i obie bazują na systemie Schüco LivIng. To, że mamy doskonałą ofertę nie oznacza, że spoczę­liśmy na laurach i stoimy w miejscu. Mogę zapewnić, że już w drugiej połowie tego roku przedstawimy klientom szereg kolejnych nowości dotyczących systemu Schüco LivIng.

Kiedyś okna należały do tych elementów budynku, które raczej nie wyróżniały się bogatą kolorystyką. Dzisiaj jest zupełnie inaczej. Schüco również na tym polu może pochwalić się ciekawą ofertą.

To prawda. Jeśli chodzi o wachlarz wykończeń powierzchni to ofertę mamy naprawdę szeroką. Ale to jest już pewien standard. Wiele firm może pochwalić się dużą paletą barw swoich produktów. Natomiast Schüco oferuje w tej dziedzinie coś naprawdę specjalnego! Otóż w przypadku okien i drzwi z PVC jesteśmy w stanie wykonać powierzchnie metalizowane w m.in. kolorystyce RAL i DB znanej ze stolarki aluminiowej. Ten ostatni efekt uzyskujemy dzięki technologii AutomotiveFinish, którą zaczerpnęliśmy z przemysłu motoryzacyjnego. Daje ona niesamowitą trwałość kolorów. Ostatecznie samochody jeżdżą przez lata w bardzo trudnych warunkach, a mimo to ich metalizowane powierzchnie nie tracą blasku i są odporne na zarysowania.

Czy na rynku okien i drzwi panuje moda? Czy poja­wiają się oczekiwania klientów wywołane bardziej

kaprysem i chwilowym trendem niż autentyczną potrzebą?

Moda? W oknach? Ależ oczywiście! To zjawisko w przy­padku okien jest równie intensywne, jak w wielu innych dziedzinach życia. Dla niektórych czytelników może być to zaskakujące, ale przecież co jakiś czas pojawiają się takie oczekiwania rynku, które naprawdę trudno jest do końca racjonalnie wyjaśnić. Ktoś wymyślił kiedyś, że okna powinny być bezołowiowe... No i pojawiło się absolutne szaleństwo na punkcie bezołowiowych profili! Niektóre firmy informo­wały nawet o tym fakcie w swoich reklamach. Później była ekscytacja liczbą komór! Liczono je w pionie, w poziomie, zwężano... Byle tylko było ich więcej i więcej! Nie patrzono na sens i rzeczywiste walory praktyczne, tylko dokładano kolejne komory! Obecnie... Odnoszę wrażenie, że moda dotyczy teraz wartości Uf! Na topie jest zatem tzw. ciepły profil. Ciekawe, bo kiedyś nasza konkurencja nawet nie my­ślała o tym parametrze i śmiała się z nas, że przykładamy do niego dużą wagę. Można powiedzieć, iż wyprzedziliśmy i to znacznie obecną modę.

A co na te wszystkie nowości mówi konkurencja?

Mądra konkurencja nie mówi nic, tylko zajmuje się udo­skonalaniem własnej oferty. Niestety jest również konkuren­cja mniej konstruktywna i ta usiłuje zakrzyczeć rzeczywistość twierdząc, że oferowane przez nas profile należą do starego systemu. Jednak po pojawieniu się Schüco LivIng zarzut ten lekko się zdewaluował. W dodatku nasza oferta, w stosunku do tej przedstawianej przez konkurencję, ma bardzo dużo unikalnych zalet. Nic więc dziwnego, że niektórzy będą próbowali zamieść naszą przewagę pod dywan, przemilczeć ją. Ale mó­wiąc szczerze... Nie bardzo mnie to interesuje. Cieszę się, że mamy wreszcie swój nowy system, że mamy lepsze parame­try... W swojej kategorii głębokości zabudowy nasz profil to prawdziwy rynkowy szlagier. Bo tak właśnie, bez najmniejszej przesady, można nazwać nasz nowy system Schüco LivIng i opatentowany pasywny system Schüco Alu Inside. Myślę, że w ramach głębokości 82 mm uzyskaliśmy optimum tego, co się da. W przypadku drzwi panelowych można powiedzieć, że produkt Schüco to absolutny top! Mamy takie rozwiąza­nia, jakich konkurencja długo jeszcze nie będzie miała! Jeżeli chodzi o PCV to moim zdaniem wyprzedzamy konkurencję, oferując pełny system ze wszystkimi dodatkami!

Dziękuję za rozmowę