Jak przetrwać lato w mieście?
Jak przetrwać lato w mieście?

Upał w „miejskiej dżungli” doskwiera nam ze wzmożoną siłą. Temperatura w centrum dużych miast jest zazwyczaj kilka stopni wyższa niż na obrzeżach, gdyż mocno nagrzewają się mury oraz panuje tam intensywny ruch uliczny. W takich warunkach mamy ochotę zaszyć się w domu, lecz nie zawsze panuje w nim upragniony „chłodek”.  Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie nowoczesnych markiz, które mogą być wykorzystane w oknach domów jednorodzinnych i budynków wielorodzinnych, nawet gdy zabraknie prądu.

Chociaż Polska nie leży w strefie klimatu równikowego, to zdarza się, że w okresie letnim nawiedzają jej terytorium iście tropikalne upały.  Wraz z początkiem sierpnia dotarła do nas właśnie taka fala gorąca i temperatury dochodzące nawet do granicy 40 stopni Celsjusza, które dają się ludziom porządnie we znaki. W takim czasie myślimy tylko o skreślaniu dni w kalendarzu dzielących nas od urlopu. Wczasy nad morzem dającym ochłodę nie trwają jednak wiecznie i trzeba w końcu wrócić do pracy, a w mieście żar słoneczny grzeje ze wzmożoną mocą. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, aby zminimalizować dokuczliwe działanie słońca i nie jest to klimatyzacja.

Warto mieć „plan B”

W Polsce, która leży w strefie klimatów umiarkowanych, temperatury latem nie przekraczają raczej 30 stopni Celsjusza. Co prawda nie padł jeszcze nowy rekord ciepła w naszym kraju, który nadal wynosi 40,2 stopnie Celsjusza, zanotowane w 1921 roku, ale w godzinach szczytu słupek rtęci w termometrze niewiele dzieli od tego poziomu. Długa i intensywna fala upałów, która przetacza się przez polskie terytorium, wpływa nie tylko niekorzystnie na zdrowie i samopoczucie ludzi, lecz także jest przyczyną licznych utrudnień w funkcjonowaniu państwa. Do największych z nich należą ograniczenia w dostawach prądu. Z uwagi na wysokie temperatury i niski poziom zbiorników wodnych większość elektrowni (ok. 88% energii produkuje się u nas w elektrowniach cieplnych) nie może wykorzystywać w pełni swoich mocy przerobowych. Jest to związane z osłabionym w tym czasie systemem chłodzenia turbin za pomocą wody z rzek. Chociaż blokady nie dotyczą prywatnych domostw, to wprowadzono zalecenie, aby w godzinach szczytowego zapotrzebowania, czyli od 11.00 do 15.00, nie używać urządzeń szczególnie prądochłonnych, tj. pralki, zmywarki czy klimatyzatory. Specjaliści twierdzą, że nie jest to tylko jednorazowa, kryzysowa sytuacja, w związku z brakiem modernizacji technologii elektrycznej i ocieplaniem się klimatu nie unikniemy w przyszłości tzw. blackoutów, czyli ograniczeń i przerw w dostawach prądu podczas upałów. Dlatego warto pomyśleć o alternatywnych, energooszczędnych metodach zabezpieczenia domu przed ciepłem słonecznym. Do takich rozwiązań należą niewątpliwie markizy.

Dobre osłony na upał

Nowoczesne osłony zewnętrzne doskonale sprawdzą się zarówno w instytucjach użyteczności publicznej, jak i w prywatnych domostwach. – Markizy w znacznym stopniu podnoszą komfort przebywania w budynku podczas upalnych dni. Absorbują promienie słoneczne przed szybą i emitują ciepło na zewnątrz, dzięki czemu nie dopuszczają do nagrzewania się pomieszczeń. Chronią nasz dom do 8 razy skuteczniej niż rolety wewnętrzne – tłumaczy Janusz Komurkiewicz, Dyrektor Marketingu firmy FAKRO, producenta okien dachowych i akcesoriów do okien. Markizy zacieniają wnętrze rezydencji, jednocześnie pozwalając na kontakt wzrokowy z otoczeniem – nie ma potrzeby używania sztucznego oświetlenia. Ponadto, wybierając modele sterowane ręcznie bądź zasilane panelami solarnymi, przestajemy być zależni od dostawcy energii eklektycznej – nie potrzeba prądu, aby latem w naszym M panował przyjemny chłód. – Markizy zapewniają również komfort oczom, gdyż rozpraszają światło, dzięki czemu nie powstają szkodliwe na wzroku człowieka refleksy, szczególnie uciążliwe w przypadku pracy przy komputerze – dodaje. Wykonane są z wytrzymałej, odpornej na czynniki atmosferyczne siatki, a więc nie musimy obawiać się o ich konstrukcję nawet podczas porywistych wiatrów, ulewy (redukują odgłos spadających kropel deszczu) czy burzy.

We współczesnym świecie ludzie zużywają dużo energii elektrycznej. Warto zainwestować w energooszczędne technologie do domu, które obniżą koszty jego eksploatacji. Dzięki temu będziemy chronić klimat i staniemy się choćby odrobinę mniej zależni od starodawnego systemu energetycznego Polski. 

 

źródło: Fakro