oknoserwis.pl

Szukaj w serwisie:

Chemia między nami

Stykamy się z nimi na co dzień, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Są w wielu przedmiotach codziennego użytku: od samochodów po zraszacze ogrodowe. Trwałość urządzeń wokół nas zależy od trwałości zastosowanych w nich uszczelek.

 

Chemia między nami

Uszczelka pełni niezwykle ważną funkcję w niejednym urządzeniu. Nie bez powodu można określić ją sercem wyrobu, w którym się znajduje. Podobnie jak mięsień sercowy, nieustannie pracuje. Dzięki swoim właściwościom, wypełnia przestrzeń pomiędzy dwoma powierzchniami, do których przylega. Przeważnie jest niewidoczna, dlatego często o niej zapominamy. Tymczasem bez możliwości zaizolowania okien czy drzwi lodówki, nasze codzienne życie wyglądałoby zupełnie inaczej.

 

W każdym domu

 

Uszczelki znajdują się bez wątpienia w każdym domu. Są stosowane w większości sprzętów AGD. Przykładu nie trzeba szukać daleko – wystarczy przyjrzeć się własnej lodówce. To między innymi dzięki uszczelkom możliwe jest utrzymanie niskiej temperatury w jej wnętrzu. Jednocześnie jej elastyczność i trwałość pozwala na to, że bez problemu sięgniemy po wieczorną przekąskę. Z uwagi na procesy produkcyjne, w niejednym urządzeniu izolacja została zamontowana na stałe. Dlatego im lepszej jakości zastosowano w nim uszczelkę, tym dłużej dany sprzęt będzie nam służyć. Elementy uszczelniające można znaleźć także w pralkach, mikrofalówkach czy sokowirówkach.

 

Ciepłe okna, gruby portfel

 

Zalety uszczelek docenimy, gdy (za wyposażonym w nie) oknem panuje niska temperatura. Kto z nas nie chce czuć się w domu komfortowo? Dzięki dobrze zaizolowanej stolarce, nawet w mroźniejsze wieczory nie będziemy musieli zakładać wełnianego swetra czy kłaść koca na parapecie. Materiał, z którego wykonana jest uszczelka, zabezpiecza nie tylko przed wnikaniem deszczu, ale i ogranicza strumień powietrza napływającego do wnętrza pomieszczenia. Redukuje tym samym nieprzyjemne uczucie przeciągu. Dobrze uszczelnione okna pozwalają na znaczące ograniczenie zużycia energii grzewczej. Oznacza to spory zysk dla naszego portfela – rachunki za ogrzewanie należą bowiem do najwyższych opłat w niejednym domowym budżecie.

 

Chemia między nami

Najważniejszy element silnika

 

O znaczeniu uszczelek doskonale wiedzą dobrze poinformowani kierowcy oraz mechanicy. Zdają sobie oni sprawę z faktu, że bez uszczelki niemożliwa jest praca żadnego samochodu. Element ten zapewnia przede wszystkim izolację między głowicą a blokiem silnika. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że to mało istotna funkcja. Dopiero, gdy zdamy sobie sprawę, że na uszczelkę w silniku może działać ciśnienie wynoszące kilkaset barów, a temperatura gazów powstających w efekcie spalania sięga ponad 2 tys. stopni Celsjusza, okazuje się, jak niezwykłym jest ona materiałem. W przypadku awarii tego elementu może dojść nawet do zatarcia jednostki napędzającej nasze auto. Dlatego żywotność nawet najpotężniejszego silnika w luksusowym samochodzie zależy wyłącznie od jakości zastosowanych w nim, niewielkich uszczelek.

 

Polacy nie gęsi…

 

Skąd się biorą uszczelki? Często można spotkać się z opinią, że produkowane są wyłącznie za granicą. Nic bardziej mylnego! Jeden z najlepszych producentów uszczelek w Europie to polska firma z Knurowa, AIB. Producent ten współpracuje m. in. z największymi polskimi firmami z branży stolarki budowlanej w naszym kraju. AIB ma własny dział badań i rozwoju. – Nasze uszczelki są nowoczesne i ekologiczne. Większość produktów składa się z surowców, które można powtórnie wykorzystać – komentuje Michał Michałowicz, ekspert firmy. Dewizą AIB jest sformułowanie „ciepły kontakt”, które oznacza, że większość wyrobów produkowana jest specjalnie na zamówienie klienta i w oparciu o jego ściśle określone potrzeby. Tym samym są idealnie dopasowane do konkretnego towaru. Korzystamy na tym my – ostateczni użytkownicy. – „Szyta na miarę”, czyli zaprojektowana zgodnie z odpowiednimi standardami uszczelka przekłada się na większą żywotność wyposażonego w nią produktu – dodaje Michał Michałowicz.

Współczesny człowiek styka się z uszczelkami niemal na każdym kroku. Jednak rzadko kiedy zdaje sobie z tego sprawę. Nowoczesne elementy izolacji stały się tak powszechne, że w zasadzie trudno wyobrazić sobie świat bez nich. Z pozoru prosta uszczelka jest doskonałym przykładem tego, jak osiągnięcia nowoczesnej chemii pozytywnie wpływają na nasze życie.  

 

źródło: AIB

Zobacz również...

 
Tradycyjna architektura i nowoczesne materiały
 • Tradycyjna architektura i nowoczesne materiały
 • Apartament w futurystycznym budynku w Nicei
 • Bezpieczne i wygodne elektroniczne wkładki do zamka Ixalo RFID
 • Parametry szkła a estetyka
 • Nowoczesne i funkcjonalne drzwi do Twojego wnętrza – T-Door Elegant od firmy Budvar Centrum
 • Reklama

  Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

  Z myślą o klientach
Rozmowa z Andreasem Geithem, dyrektorem wykonawczym SWISSPACER
 • Z myślą o klientach Rozmowa z Andreasem Geithem, dyrektorem wykonawczym SWISSPACER
 • Konstrukcje proste jak klocki Lego – rozmowa z Mariuszem Megierem Dyrektorem Zarządzającym firmą Orgadata East Europe w Polsce i Europie Wschodniej
 • Mniejszy wysiłek, wyższa jakość – roboty przejmują produkcję rozmowa z Krzysztofem Mędralą współzałożycielem firmy Śląska Fabryka Okien KNS
 • Jakość nie do przebicia - rozmowa z Grzegorzem Sołtysem, dyrektorem oddziału Vetrotech Saint Gobain
 • Elastyczność, innowacje, doskonały serwis - rozmowa z Januszem Pacudą, Dyrektorem firmy PREZ-MET
 • Co to jest innowacja?
 • Co to jest innowacja?
 • Wysokie parametry techniczne Ponzio PE 78N – potwierdzone przez Instytut IFT w ROSENHEIM
 • Roto Room – otwarcie wzorcowego salonu stolarki
 • Program partnerski "Rekomendowane Salony Stolarki"
 • Piana montażowa Flexifoam doceniona przez Instytut Techniki Budowlanej
 • Strefa partnera:

   
   
  galerie:     panopticum     wieśniacze życie    siedziby    polityka prywatności

  Wydawnictwo bud media
  ul. Szajnochy 14 85-738 Bydgoszcz
  Tel: 534 536 958

  Copyright 1994-2018 Oknoserwis.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.