Zautomatyzowane bramy – zimowy komfort na zewnątrz
Zautomatyzowane bramy – zimowy komfort na zewnątrz

Do niedawna towarzyszyła nam dość niespotykana ciepła zima. Ostatnie dni pokazały jednak, że w pogodzie zagościła równowaga, która przyniosła ze sobą typowe dla tej pory roku opady śniegu i spadek temperatury. W takich warunkach, szczególnie doceniany jest komfortowy wjazd na posesję, bez potrzeby wysiadania i otwierania bramy wjazdowej, czy też garażowej. Rozwój technologii sprawił, że obecna automatyka bramowa posiada szereg użytecznych funkcji, zwiększających wygodę eksploatacji. Ponadto, zintegrowana z innymi urządzeniami, może także przygotować dom, na nasz powrót.

 

 

Zautomatyzowane bramy wjazdowe i garażowe są obecnie coraz powszechniej i zdecydowanie częściej stosowane niż pozostałe rozwiązania automatyki dla domu. Dlatego też w sposób szczególny powinny gwarantować bezpieczeństwo, bezawaryjność i cichą pracę, bez zakłócania spokoju mieszkańców.

Dobór odpowiedniej automatyki ma szczególne znaczenie dla działania bramy, zwłaszcza zimą, kiedy pracuje ona w trudniejszych warunkach i otwiera się ciężej, niż latem. Jeśli dobierzemy nieodpowiedni napęd, będzie on narażony na wykonanie pracy przekraczającą swoje parametry, co bez wątpienia wpłynie negatywnie na żywotność siłowników.

Odpowiednie zautomatyzowanie bram gwarantuje nie tylko większą wygodę, ale również bezpieczeństwo. Automatyczne ryglowanie w prowadnicy podczas zamykania, skutecznie zabezpiecza bramę przed podważeniem. Istotna jest także regulowana funkcja rozruchu i łagodnego zatrzymania, która oszczędza osłonę i napęd. Spowalnianie bramy w obu kierunkach jazdy sprawia, że jej skrzydła zostają otworzone i zamknięte bez uderzenia i hałasu.

Ważne są także zabezpieczenia, które zapobiegają uszkodzeniu pojazdu bądź uderzeniu osób, zwłaszcza dzieci, w trakcie opuszczania bramy. Pod tym względem sprawdzą się najlepiej popularne fotokomórki. Dodatkowo, fotokomórki mogą zatrzymywać lub blokować napęd jeżeli osoba lub przedmiot znajdują się w świetle bramy. Jeszcze innym rozwiązaniem może być gumowa listwa bezpieczeństwa, która natrafiając na przeszkodę wysyła do napędu sygnał o konieczności zatrzymania bramy. Należy jednak zwrócić uwagę, że w wielu krajach obowiązują normy nakazujące instalację dwóch niezależnych układów zabezpieczających, a tendencja ta jest także widoczna w Polsce. Somfy oferuje szeroką paletę akcesoriów bezpieczeństwa, które dobrze się sprawdzą w codziennej eksploatacji.

Bogata oferta wyposażenia dodatkowego do napędów pozwala na dostosowanie sposobu otwierania bramy automatycznej do potrzeb użytkownika. Warto podkreślić również, że dzięki radiowej technologii, napędy można instalować nie tylko do bram nowych, ale również tych, które są już w eksploatacji. Jest to możliwe dzięki bezprzewodowej technologii radiowej.

Poza zdalnym otwieraniem bramy przy użyciu pilota, można zastosować sterowniki kodowane z podświetlaną klawiaturą, sterowanie na klucz, czy też sterowniki bezdotykowe typu transponder skaner linii papilarnych. Dzięki sterowaniu pilotem nie musimy opuszczać pojazdu w celu otwarcia bramy, co dodatkowo chroni nas przed niepogodą lub 

nieszczęśliwym wypadkiem. Istotne jest to, że pilot pracuje na tzw. systemie zmiennym, dzięki czemu za każdym razem do sterowania używana jest inna sekwencja kodująca. System dynamicznie zmienny jest świetną ochroną naszego domu przed złodziejem.

Na rynku coraz większa popularność zdobywają napędy z informacją zwrotną, dostępne również w Somfy, które po wykonaniu polecenia wysyłają do pilota potwierdzenie wykonania zadania lub informację o przeszkodzie. Jest to niewątpliwa wygoda, kiedy wyjeżdżając z garażu, użytkownik nie musi czekać na faktycznie zamknięcie bramy, ponieważ dostaje taką precyzyjną informację o wykonaniu polecenia na pilota lub też na swój smart fon w czasie rzeczywistym. Napędy mają także możliwość obsługi zdalnej przez Internet, np. w celu otworzenia wejścia osobie sprzątającej, kiedy mieszkańcy są na nartach w Alpach.

Każdą bramę warto wyposażyć w zasilanie awaryjne, dzięki czemu automatyka będzie działać niezależnie od awarii w dostawach prądu. Oczywiście mimo zastosowania nowoczesnej, pełnej automatyki, w każdej chwili można obsługiwać bramę także ręcznie.

Ciekawym rozwiązaniem, coraz częściej stosowanym, jest zintegrowanie napędu bramowego z alarmem, czy też z pozostałymi urządzeniami domowej automatyki, jak rolety wewnętrzne czy zewnętrzne. Co więcej, posiadając centralę sterującą inteligentnym domem, np. TaHoma, dostępną w Somfy, możemy zaplanować schemat działania całego domu na nasz powrót, który może być aktywowany poprzez otwarcie bramy. Wówczas w naszym domu podniosą się rolety, w wybranych wcześniej strefach zapali się światło, a temperatura zostanie podwyższona do komfortowego poziomu. Dodatkowo, by zapobiec oblodzeniu naszego podjazdu lub schodów, możemy je wyposażyć w zimowe ogrzewanie, które również odpowiednio sterowane, zapewni nam pełen komfort powrotu do domu.

Cała dostępna gama produktów i dodatków automatyki, sprawia, że brama obecnie może sama o siebie zadbać, bez względu na warunki atmosferyczne i braki w dostawie prądu. Może zadbać także o bezpieczeństwo innych, jak i stać się prawdziwie integralną częścią domu, której działanie możemy swobodnie dopasować do indywidualnych potrzeb mieszkańców.

 

źródło:  firma SOMFY.